Światowy Dzień Hasła – zadbaj o cyberbezpieczeństwo już dziś!
Im dłuższe i bardziej skomplikowane, tym trudniej je złamać. Od 2013 r. każdy pierwszy czwartek maja to w kalendarzu świąt nietypowych Światowy Dzień Hasła (World Password Day). Promocja używania silnych haseł komputerowych oraz wyrabianie dobrych nawyków przy ich wyborze w życiu prywatnym i zawodowym – to jego główne cele. Dzień Hasła jest też dobrą okazją, żeby przypomnieć o tym, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo w biznesie i o ofercie audytów Grupy AF sp. z o.o., które sprawdzają poprawność stosowanych zasad.
Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych porad, które są niezbędne do zabezpieczenia konta internetowego, telefonu czy poczty służbowej.
1. Podstawowa zasada – długość hasła jest kluczem do sukcesu! Powinno się składać z minimum 8 znaków – najlepiej, żeby nie było to jedno słowo.
2. Odpowiednio silne hasło powinno składać się z małych i dużych liter, cyfr i tzw. znaków specjalnych.
3. Jedno hasło równa się jedno konto.
4. Nowe hasło nie może być kopią poprzedniego lub innych, wcześniej już używanych.
5. Należy stosować logowanie dwustopniowe. To funkcja oferowana obecnie przez wielu dostawców usług internetowych, która nakłada dodatkową warstwę ochronną na proces logowania, dzięki weryfikacji dostępu przez dodatkowy kod, np. w formie SMS-a lub e-maila.
6. Ważna jest bieżąca aktualizacja zabezpieczeń i systemów. Ogólna zasada mówi o tym, żeby zawsze korzystać z najnowszej wersji systemu operacyjnego i zainstalowanego oprogramowania oraz by wszelkie aktualizacje instalować niezwłocznie. W ten sposób znacznie zwiększy się poziom bezpieczeństwa komputera lub urządzenia mobilnego!
7. Warto korzystać z ogólnodostępnych menadżerów haseł (np. LastPass lub KeePass), które w łatwy sposób pomogą uporządkować wszystkie dostępy do kont i portali; ułatwią też automatyczne wygenerowanie skomplikowanych haseł.
Przestrzegając powyższych zasad, możemy korzystać z zasobów Internetu na własny użytek w miarę bezpiecznie. W przypadku biznesu i podmiotów publicznych wspomniane zasady nie wystarczą. Zapewnianie bezpieczeństwa biznesu, sieci zasobów cyfrowych, procesów i działań w systemach informatycznych wymaga wprowadzenia specjalistycznych zasad. W przypadku podmiotów publicznych są one ustawowo uregulowane, w tych komercyjnych często funkcjonuje własna polityka. Niestety, nie zawsze jest ona skuteczna.
Według specjalistów ds. ochrony danych, ataki cyberterroryzmu ściśle wiążą się z użyciem urządzeń mobilnych, niekontrolowanym wykorzystaniem mediów społecznościowych, nieodpowiednim przetwarzaniem danych w chmurze oraz nieświadomymi działaniami pracowników, którym brak wiedzy w zakresie bezpieczeństwa w sieci.
Rozumiejąc te procesy i skalę problemu, Grupa AF oferuje audyty, które sprawdzają, czy firma lub instytucja publiczna są bezpieczne i odpowiednio zabezpieczone na ewentualne cyberataki. Finalny raport wskazuje krok po kroku co należy zmienić i jak się do tych zmian przygotować.
Zapoznaj się ze szczegółami naszej oferty, klikając w LINK