Wywiad z Anną Marchewką-Podbiał, Specjalistką ds. dotacji
Choć Anna Marchewka-Podbiał pracuje u nas dopiero od niedawna, to już przyczyniła się do sukcesu firmy. To świetna specjalistka, dla której stałe podnoszenie kompetencji i rozwój to klucz do sukcesu. Pracę traktuje jako powołanie, dlatego wykonuje ją z dużym zaangażowaniem. Odpowiedziała nam na kilka pytań na temat swojej pracy oraz pasji.
Czym zajmujesz się w naszej firmie oraz jak długo tu pracujesz?
Jestem specjalistką ds. dotacji, a z Grupą AF oraz Fundacją Biznes Bez Barier jestem związana od listopada 2022 r. Moim zadaniem jest monitorowanie funduszy zewnętrznych oraz wszystkiego, co dzieje się w obszarze ekonomii społecznej. Pozyskuję dofinansowania i granty różnego szczebla, czy to są lokalne, czy ogólnokrajowe. Pozwala to wytyczać kierunki rozwoju firmy i zasilać ją w różnego rodzaju dotacje.
Opowiesz nam o najciekawszych projektach, nad którymi pracowałaś?
Moim najciekawszym projektem było Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego, które prowadziłam 7 lat jako prezes. Wiązało się to z ogromnymi wyzwaniami, kreatywnością i wdrażaniem w życie wielu ciekawych inicjatyw, m. in. warsztatów psychoedukacjach dla ludzi dotkniętych chorobą psychiczną oraz ich rodzin. Z kolei pracując w Fundacji Dzieła Kolpinga w Polsce, byłam zaangażowana w projekt skierowany do młodzieży z całej Małopolski, w którym pracowałam jako opiekun projektu. Jego koszt wyniósł kilka milionów złotych oraz wiązał się z podnoszeniem kompetencji, które pomogłyby młodym osobom w przyszłym życiu zawodowym i społecznym. Podczas jego trwania, czyli przez 2 lata wyjeżdżałam z młodzieżą na obozy weekendowe w góry, np. do Poronina czy Zakopanego, gdzie spędzaliśmy efektywnie czas, poznając się nawzajem. Co ciekawe, nigdy wcześniej nie pracowałam z młodzieżą, więc było to zupełnie nowe, ale i niezwykle radosne doświadczenie.
Brzmi fantastycznie! Wracając jednak do Grupy AF, wygraliśmy ostatnio konkurs KPO. Jak nam się to udało?
Tak, wygraliśmy konkurs, co jest nowym oraz bardzo ważnym krokiem w rozwoju firmy. Dlaczego nam się udało? Może dlatego, że mieliśmy dobry pomysł oraz udało nam się odpowiednio go uargumentować. Odpadła ponad połowa wniosków, więc uważam, że to spory sukces.
Gratuluję! Zdradzisz w takim razie, co najbardziej lubisz w swojej pracy?
Uwielbiam wyzwania i rozwój. Im więcej wyzwań, tym lepiej, a im bardziej przekłada się to na konkretną pomoc ludziom, tym bardziej mnie to motywuje. Bardzo satysfakcjonujące są pojedyncze sukcesy, które są zauważalne i doceniane przez innych. Bardzo lubię współdziałanie, bo to dodaje mi mocy. Kiedy mam przychylność przełożonych oraz ich zaufanie to czuję, że mogę dokonać rzeczy wielkich.
Czy masz jakieś hobby, o którym chciałabyś opowiedzieć?
Moją pasją jest malowanie na jedwabiu. Robię to od wielu lat, a także sprzedaję swoje prace przez internet. Ubóstwiam malować szale, chusty, bluzki, poduszki. Jest to niezwykłe zajęcie, gdyż jedwab jest materiałem szlachetnym, który maluje się specjalnymi farbami wodnymi przeznaczonymi do tego celu, które nie blakną pod wpływem prania czy prasowania. Farby cudownie się rozlewają, tworząc niezwykłe barwy. Moje prace były wystawiane na kiermaszach artystycznych i wystawach m. in. na Międzynarodowym Kiermaszu Artystycznym w Krakowie, czy na Art Naif Festiwal, na wystawie prac twórców z całego świata w Szybie Wilson w Katowicach.
Robi wrażenie! Gratuluję zdolności oraz pasji, jaką wkładasz w swoje dzieła. Na koniec, czy masz jakieś rady dla osób starających się o swoją pierwszą pracę w charakterze specjalisty ds. dotacji?
Ukończyłam studia wyższe na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz studia podyplomowe w kierunku menadżera ekonomii społecznej, co zadecydowało o moim miejscu w tym obszarze. Od wielu lat jestem blisko środowiska osób z niepełnosprawnościami, sama również posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności, więc wpisuję się w misję firmy. Można, a nawet trzeba walczyć o to, co sprawia nam radość i daje satysfakcję.
Dziękuję za rozmowę.