Wywiad z Adrianem Furmanem, Prezesem Grupy AF
Działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz przekracza granice udowadniając, że można przekuć słabość w siłę, a teraz walczy o tytuł „Człowieka Bez Barier”. Adrian Furman – aktywnie działający na rynku biznesmen, CEO Grupy AF i fundator Fundacji Biznes Bez Barier odpowiedział nam na kilka pytań.
Jaka jest historia Twojej działalności?
W styczniu 2015 roku powstała Grupa AF spółka z o.o., natomiast jako brand Grupa AF funkcjonowaliśmy już 4-5 lat wcześniej. Korzenie naszej działalności to software i marketing. Teraz oczywiście firma się rozrosła, doszły do niej kolejne submarki. Aktualnie zajmujemy się pozyskiwaniem środków z programów zewnętrznych oraz realizacją grantów. W naszej ofercie znajdują się także projekty IT, od aplikacji czy stron internetowych ze standardem WCAG, po rozwiązania dla deweloperów nieruchomości. Całkiem niedawno podpisaliśmy umowę na stworzenie dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu platformy e-learningowej do nauki języka hindi, która będzie w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Na tym oczywiście nie koniec, ale najbliższych planów nie mogę jeszcze zdradzić.
Czym zajmują się pozostałe marki?
Jako AF Talent Agency pozyskujemy talenty programistyczne z całego świata. Specjalizujemy się w rekrutacji i outsourcingu pracowników IT, w tym osób z niepełnosprawnościami, dla firm o globalnym zasięgu. Przy czym i my posiadamy w załodze rekruterów między innymi z Argentyny. W Stanach Zjednoczonych założyłem natomiast spółkę Poland IT-Lab LLC, która również specjalizuje się w branży IT i consultingu biznesowym. Moi pracownicy to głownie OzN, ale i świetni specjaliści. Naszą wspólną misją jest pokazanie, że można zatrudniać wykwalifikowanych ekspertów z niepełnosprawnościami, którzy zasługują na równe traktowanie.
W swojej działalności starasz się nie ograniczać?
Tak! Właśnie dlatego powołałem do życia Fundację Biznes Bez Barier, która przeprowadza audyty dostępności, a także dokonuje certyfikacji różnych podmiotów w tym zakresie. Całkiem niedawno wypuściliśmy też do sprzedaży Pudełko Dostępności. To pierwszy tego typu produkt w Polsce, zawierający materiały oraz narzędzia do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami, który w profesjonalny sposób wspomoże działania każdej placówki. Jestem z niego bardzo dumny!
Prowadzenie tylu firm to nadal za mało?
Zdecydowanie! Czuję, że stale mogę robić więcej oraz lepiej. W Polsce wiele się zmienia pod względem dostępności, jednak sądzę, że ta zmiana jest niewystarczająca. Polska jest niewystarczająca. Chcąc coś zmienić należy działać globalnie. Dlatego Grupa AF przystąpiła do United Nations Global Compact, największej na świecie tego typu inicjatywy, która zrzesza międzynarodowych liderów. Działa ona na rzecz środowiska, praw człowieka, godnej i legalnej pracy oraz przeciwdziała korupcji. Jedno z wydarzeń UNGC, Światowe Forum Miejskie, odbyło się w tym roku w Katowicach. Brałem w nim czyny udział. Wystąpiłem również kolejny raz w roli prelegenta na Kongresie 60 Milionów w Gdańsku , a wcześniej w Miami i Nowym Jorku. Chcę startować także w wyborach parlamentarnych 2023 i reprezentować osoby z niepełnosprawnością w Sejmie. Potrzebujemy silnych przywódców, którzy znają to środowisko, nie boją się wziąć sprawy w swoje ręce i walczyć o lepsze jutro i równe prawa dla wszystkich. Jestem odważny, umiem walić motyką w mur, który mimo trudności z czasem pęknie. Wiem, że mam ku temu mandat społeczny, a ludzie mi ufają.
Czy czujesz, że tytuł “Człowieka Bez Barier” byłby zwieńczeniem Twoich wieloletnich działań na rzecz osób z niepełnełnosprawnościami i szeroko pojętej dostępności?
Jestem dumny, że mój głos, który obala bzdurne mity i kieruje uwagę na osoby z niepełnosprawnościami jako ludzi wysoce wartościowych, rozbrzmiewa coraz głośniej i dalej. Wcześniej już byłem nagradzany za moja aktywność biznesową oraz działania na rzecz OzN, a prawdziwym zaszczytem było otrzymanie listu z gratulacjami od Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, Georgette Mosbacher. Czuje więc, że moje wieloletnie starania zostały docenione. Jednak tytuł „Człowieka Bez Barier” to jedna z najważniejszych nagród środowiska osób z niepełnosprawnościami w Polsce i już sam fakt, że znalazłem się w gronie osób nominowanych napawa mnie ogromną dumą i wdzięcznością! To duża sprawa i jednocześnie dowód na to, że moja działalność przynosi realne efekty. Utwierdza mnie to tylko w przekonaniu, że nie mogę się zatrzymywać!
Ostatnie pytanie: czy jest coś, co zdefiniowało Ciebie jako osobę?
Tak, jest coś takiego. Jest to słowo „NIE”. Dotyczyło każdego aspektu mojego życia, pochodzenia. Bo przecież osoba z niepełnosprawnością nie może zarządzać firmą, bo Polak nie może stworzyć udanego biznesu w Stanach Zjednoczonych, a już na pewno nie zdalnie. Dlatego nauczyłem się traktować to słowo nie jako przeszkodę nie do przeskoczenia, a jako mały pagórek, łatwy do ominięcia. Determinacja i jasno wyznaczone cele to mój klucz do sukcesu!
Swój głos na Adriana Furmana w 20. edycji Konkursu “Człowiek Bez Barier” można oddać TUTAJ. Głosowanie trwa do 19 listopada (sobota), do godziny 12:00.