Grupa AF

Zainteresował Cię ten artykuł i chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas na: PR@grupaaf.pl


Panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli biznesu, instytucji publicznych i NGO

Ponad 60% pracodawców ma problem ze znalezieniem pracowników, a 83% twierdzi, że jest to jedną z przyczyn ograniczonego rozwoju firmy („Raport badania nastrojów pracodawców”, Konfederacja Lewiatan 2018). Szacuje się, że do 2040 r. będzie brakować około 4,5 mln pracowników. Tymczasem 1,2 mln osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności jest bierna zawodowo. Wielu z nich, śmiało mogłoby zasilić rynek pracy. O tym jak to zrobić, rozmawiali uczestnicy konferencji „Przyszłość HR. Rynek pracy a niepełnosprawność – wczoraj, dziś i jutro”. Wśród zaproszonych gości był prezes Grupy AF.

Zdaniem Adriana Furmana, najwięcej do zrobienia w tej kwestii, mają nie tyle pracodawcy, co same osoby z niepełnosprawnością. Przekonywał, że mimo ogromnych środków na edukację pochodzących z PFRON, tylko 5 % z nich posiada wykształcenie wyższe, a tytuł doktora jest na granicy błędu statystycznego. – Oczywiście, przyczyn jest wiele, jednak pieniądze – bez zaangażowania i chęci podnoszenia kwalifikacji samych zainteresowanych – nie rozwiążą tego problemu – przekonywał. Dodał też, że biznes potrzebuje efektywności.

Dużą rolę do odegrania mają organizacje pozarządowe, które powinny współpracować z biznesem. Ważna jest też zmiana prawa np. zniesienie kwoty, jaką można dorobić do renty. Uczestnicy przyznali też, że rządowe środki na aktywizację, zamiast do jednostek publicznych, powinny trafiać do agencji specjalistycznych, które wiedzą, jak współpracować z osobami z niepełnosprawnością. Dyskutowano też o tzw. edukacji włączającej. Zakłada ona, że kształcenie integracyjne powinno zamienić się w system szkolny, który dostosowuje się do indywidualnego tempa nauki, zdolności i możliwości dziecka. Wymaga to odejścia od medycznego modelu postrzegania niepełnosprawność jako brak normy społecznej.

Konferencję w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie zorganizowała Fundacja Aktywizacja z okazji 15-lecia działalności. Wzięli w niej udział także: Piotr Krasuski (Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju), Beata Markowska (Specjalistka ds. Różnorodności i Równości Szans, IBM) oraz Agata Gawska (Senior ekspertka ds. rynku pracy, Fundacja Aktywizacja). Moderatorem panelu był Łukasz Komuda (Portal Rynekpracy.org).

Na zdjęciu: Adrian Furman, prezes Grupy AF (po lewej) i Przemysław Żydok, dyrektor zarządzający w Fundacja Aktywizacja.

Więcej z tej kategorii...
Najnowsze artykuły i komunikaty prasowe
Powrót do strony głównej
Powrót