COVID-19 i jego wpływ na rynek pracy osób z niepełnosprawnościami
„Globalne przewartościowanie. Mechanizmy wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami w obliczu przemian społeczno–gospodarczych w 2020 roku” – to temat przewodni konferencji „(Nie)pełnosprawni na rynku pracy”. Imprezę, we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, zorganizowała Fundacja Łódź Akademicka. 4 listopada odbyła się jej 7. edycja, z przyczyn oczywistych w formie zdalnej.
Wydarzenie otworzył Minister Paweł Wdówik – Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, prof. Tomasz Kostka – Prorektor ds. Kształcenia Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Marek Michalik – Prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wykład inaugurujący konferencję wygłosiła mec. Katarzyna Fortak-Karasińska “Działalność gospodarcza dla osób niepełnosprawnych – zasady prowadzenia”.
Pandemia koronawirusa, a wraz z nią marcowy lockdown, kolejne miesiące obostrzeń i możliwa druga narodowa kwarantanna, w sposób naturalny i oczywisty odcisnęły pięto na gospodarce kraju, i nadal będą. Wielu ekonomistów stawia pytania o skalę nadchodzącego kryzysu. Już teraz widać, że kurczy się rynek pracy, w tym ten dla osób z niepełnosprawnościami. Jak temu przeciwdziałać? Jakie wypracować rozwiązania?
Nad tymi zagadnieniami pochyliło się grono specjalistów. Jednym z zaproszonych gości i prelegentów był prezes Grupy AF sp. z o.o., oraz członek w Radzie Dostępności przy Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Adrian Furman, który wystąpił w panelu „Dostępność szansą na zawodową aktywność osób z niepełnosprawnościami”. W jego ocenie, przed i w trakcie pandemii, na specjalistycznym rynku pracy wakatów dla osób z niepełnosprawnością nie brakuje, ale nie wszyscy posiadają odpowiednie kwalifikacje. Mamy rynek pracownika, a jemu brakuje narzędzi, żeby te kompetencje pozyskać – powiedział, dodając też, że niepełnosprawność nie może oznaczać braku efektywności.
Pandemia w znaczący sposób wpłynęła na kwestie komunikacji technologicznej i cyfrowej. Uczestnicy dyskusji „Perspektywa Pracodawców na zatrudnianie Osób z niepełnosprawnościami” byli zgodni, że praca zdalna jest ogromną szansą dla osób z różnymi ograniczeniami fizycznymi, ponieważ w cyfrowym świecie bariery architektoniczne nie istnieją.
Tegoroczna edycja konferencji była również okazją do zorganizowania IV Zjazdu Pełnomocników Uczelni Wyższych ds. Osób z Niepełnosprawnościami. Tematem przewodnim Zjazdu była USTAWA 2.0 – Prawo o Szkolnictwie Wyższym.