Kulisy projektu „Hindi dla Ciebie”
Niedawno ruszyliśmy z dużym projektem, który realizujemy dla Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, przy wsparciu Funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Mowa o multimedialnej platformie e-learningowej do nauki języka hindi.
Myśląc o powstającej platformie, wyobrażamy sobie gotowy rezultat. Rzadko kiedy zastanawiamy się nad pracą, jaką musi wykonać zespół wielu osób, aby taki projekt powstał. Godziny rozmów czy ustaleń to dopiero wstęp do pracy inżynierów IT, którzy z największą dokładnością dbają o to, by finalny produkt spełnił oczekiwania odbiorców. Postanowiliśmy porozmawiać z jednym z twórców platformy, Wojtkiem, by wyjaśnił nam zawirowania związane z jej tworzeniem. Jest on jednym z trzonów całego projektu i, jak o sobie mówi, specem od gaszenia pożarów. W Grupie AF pracuję na stanowisku Fullstack Developera. Zajmuję się praktycznie każdą częścią tworzenia aplikacji, od frontendu i backendu po procesy CI/CD i ich optymalizację – tak mówi o swojej roli w firmie.
Zanim rozpocznie się proces tworzenia aplikacji, potrzebne jest zbadanie potrzeb użytkownika. Ogromnie ważna jest funkcjonalność, by platforma była intuicyjna i skuteczna. Aby taką stworzyć, potrzeba dużo czasu oraz zaangażowania. Przygotowanie platformy to na pewno nie jest kwestia kilku miesięcy. Samo zebranie i analiza danych, struktur, poprzez wybór odpowiednich technologii oraz dopasowanie ich do założeń projektowych zajmuje sporo czasu, a jest jeszcze cały proces developmentu i testowania. Z tego powodu projekty takie są raczej liczone w latach niż miesiącach – wyjaśnia Wojtek.
Brzmi skomplikowanie? Niestety, ale programiści mierzą się z trudnościami na każdym etapie tworzenia. Wyobraźmy sobie złożoną machinę, w której wszystko jest ze sobą połączone. Zmieni się lub zawiedzie jedna rzecz, a wszystko zacznie szwankować. Tak właśnie wygląda praca nad projektem. Wojtek musi się zmierzyć z wieloma wyzwaniami, jednak jest na tym polu doświadczony. Pracując z nami, zdążył wykonać już wiele projektów. Moim zdaniem najtrudniejszą częścią tworzenia platformy lingwistycznej jest zaprojektowanie architektury tak, by w trakcie rozwijania aplikacji nie narastały problemy, które w późniejszych etapach projektu są dużo trudniejsze do rozwiązania. Jednocześnie, trzeba spełnić wymagania klienta i użytkownika końcowego. Oprócz tego, dodałbym jeszcze dbałość o kod z uwzględnieniem dobrych praktyk programowania. Łatwo jest rozpoczynać tworzenie aplikacji z zachowaniem dbałości o każdy szczegół i czystość kodu, sztuką jest natomiast utrzymać to przez całą długość trwania projektu, w miarę jak aplikacja się rozrasta. Gdy jednak osiągnie się ten cel, rozwiązywanie problemów, modyfikacja rozwiązań i refactoring kodu są dużo łatwiejsze – tłumaczy nasz ekspert IT.
Mamy nadzieję, że choć trochę przybliżyliśmy kulisy powstawania platformy. Więcej informacji z nią związanych znajduje się na stronie hindi4u.web.amu.edu.pl. Zachęcamy do śledzenia jej działu „Aktualności”, w którym na bieżąco dzielimy się tym, na jakim etapie znajdują się prace nad platformą.