Grupa AF

Zainteresował Cię ten artykuł i chcesz wiedzieć więcej?

Napisz do nas na: PR@grupaaf.pl


Krótki poradnik dla osób z niepełnosprawnością, jak szukać pracy

Jesteś osobą z niepełnosprawnością i chcesz się odnaleźć na rynku pracy? Szukasz zatrudnienia? Przeczytaj nasze wskazówki i podejmij działanie!

Niepełnosprawność nie wyklucza aktywności zawodowej. W dzisiejszych czasach nawet osoby z dużymi ograniczeniami (leżące, sparaliżowane) mogą się odnaleźć na rynku pracy. Takie możliwości daje rozwój technologii. Dużym ułatwieniem jest też popularna od czasów pandemii praca zdalna. Jednak wiele osób z niepełnosprawnościami twierdzi, że trudno im znaleźć zatrudnienie. Z czego to wynika? Jakie popełniają błędy? Zachęcamy do przeczytania naszego krótkiego poradnika i podjęcia działań!

Jakie są Twoje atuty?

Jako firma zatrudniająca osoby z niepełnosprawnościami często spotykamy się z tym, że kandydaci na konkretne stanowisko często w pierwszej kolejności chwalą się orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności. Tymczasem dla pracodawcy istotne są Twoje:

  • kwalifikacje (wykształcenie, kursy),
  • doświadczenie (co robiłeś/aś do tej pory, w czym jesteś najlepszy/a),
  • dodatkowe umiejętności (coś, co może być kolejnym atutem).

Na początku więc pochwal się tym, co potrafisz, w czym jesteś dobry/a. Ważne, by wykonywana praca była dostosowana do Twoich potrzeb i możliwości, ale przede wszystkim, by dawała Ci satysfakcję. Szukaj więc zajęcia, które pozwoli Ci wykorzystać dotychczasowe doświadczenie i da szansę na rozwój. Pamiętaj, że orzeczenie jest tylko dodatkiem. Na otwartym rynku pracy liczy się głównie to, co masz w głowie i w jaki sposób możesz się przysłużyć do rozwoju danej firmy.

Jakie są Twoje ograniczenia?

Czasami zdarza się tak, że środowisko pracy i jej specyfika pozwalają w ogóle pominąć temat niepełnosprawności. Jeżeli nie ma takiej konieczności, nie musisz mówić o swojej fizycznej sprawności. Jednak czasami, zwłaszcza w przypadku osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, jest to konieczne. Omawiając warunki pracy na stanowisku, warto więc jasno określić, jakie są Twoje możliwości. Jaki jest Twój optymalny czas pracy? Czy potrzebujesz dodatkowych przerw? Czy korzystasz z pomocy innych osób i musisz się do nich dostosować? Czy potrzebujesz specjalnie dostosowane stanowisko pracy? W przypadku osób z niepełnosprawnościami tych kwestii może być dużo, dużo więcej. Nie wyolbrzymiaj ich i nie akcentuj na samym wstępie, ale też nie pomijaj. Lepiej wszystko wyjaśnić na samym początku, by potem uniknąć pretensji i rozczarowań.

Jak się prezentujesz?

Wszyscy o tym piszą, ale my to powtórzymy – tak, pierwsze wrażenie ma znaczenie. Dlatego tak istotne jest, co napiszesz w swojej aplikacji i jak prezentuje się Twoje CV. Znaczenie ma nawet Twój adres email – powinien być pozbawiony elementów wulgarnych, niestosownych, a także żartobliwych. Najlepiej, by był oficjalny i składał się z imienia oraz nazwiska. Jeżeli masz wątpliwości dotyczące składania aplikacji i pisania CV, poszukaj wskazówek w Internecie. W sieci jest sporo materiałów, również filmików instruktażowych. Niech Twój nowy zakład pracy już na wstępie dowie się, że jesteś solidną firmą i znasz podstawy autoprezentacji.

Czy stawiasz na rozwój?

Aktywność wielu osób z niepełnosprawnościami zależy od charakteru pracy i zakresu obowiązków. Zdarza się, że niepełnosprawność postępuje aż do znacznego stopnia i wyklucza dotychczasową aktywność zawodową. Wówczas niektórzy rezygnują z zatrudnienia. Tymczasem, warto poszukać nowej pracy dostosowanej do potrzeb i możliwości wynikających z niepełnosprawności. Nawet osoby wymagające stałej lub długotrwałej opieki mogą pracować i zarabiać dodatkowe pieniądze (jak wiadomo pakiet socjalny wystarcza na niewiele). Zazwyczaj jednak wiąże się to z przekwalifikowaniem, a więc podjęciem pewnego wysiłku.

Wybierając nowy zawód, trzeba postawić na coś, co chociaż trochę jest zbliżone do Twoich zainteresowań. Pamiętaj o Twoich predyspozycjach i umiejętnościach. Nie idź na kurs księgowości, jeśli na widok cyferek cierpnie Ci skóra. Sprawdź w urzędzie pracy lub na portalach internetowych, jacy specjaliści są poszukiwani.  Przejrzyj oferty pracy i postaw na coś, co jest w zasięgu Twoich możliwości, da Ci dochód i chociaż trochę przyjemności. Skorzystaj z dofinansowania PFRON-u, który oferuje dopłaty do studiów, rozwijaj się i dokształcaj. Buduj swój wizerunek, prezentując to, co umiesz, a zyskasz nie tylko pracę, ale też szacunek innych.

Czy warto podejmować ten wysiłek?

Praca to codzienny obowiązek, który zajmuje głowę, ale w ten czy inny sposób obciąża ciało. Dlatego każdy indywidualnie powinien podjąć decyzję, czy chce pracować pomimo niepełnosprawności. Na szczęście jest coraz więcej miejsc pracy dla osób ze specjalnymi potrzebami. Jednym z nich jest nasza firma. Zachęcamy do śledzenia ofert i aplikowania. Być może to u nas rozpoczniesz nowy rozdział swojej kariery.

Więcej z tej kategorii...
Najnowsze artykuły i komunikaty prasowe
Powrót do strony głównej
Powrót