E-learning – sposób na rozwój
E-learning to wynik dostosowania metod nauczania do obecnego stylu życia, który poprzez rozwój technologii cały czas się zmienia. Jest coraz powszechniej wykorzystywany, a chętnych do czerpania z jego możliwości nie brakuje, i to bez względu na takie cechy jak wiek czy wykształcenie. Eksperci projektujący platformy zdalnego nauczania dobrze o tym wiedzą i w odpowiedzi potrafią wyczarować narzędzia, które są nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim umożliwiają skuteczną naukę, czyniąc ją jednocześnie przyjemnością.
Czym jest e-learning?
Definiowany jest jako nauczanie lub szkolenie przy użyciu technologii informatycznych. W procesie dydaktycznym wykorzystuje się Internet, specjalne oprogramowanie – często w postaci platform e-learningowych oraz urządzenia elektroniczne: komputery osobiste, smartfony, tablety. Nazywany bywa też e-nauką, nauczaniem zdalnym, nauczaniem na odległość, a w przypadku wykorzystania tabletów – m-learningiem. W zależności od obszaru oraz możliwości może obejmować całościowe szkolenie lub stanowić dopełnienie formy stacjonarnej formując blended learning.
E-learning umożliwia ukończenie rozmaitych kursów, szkoleń, a nawet studiów. Jest stosowany przez szkoły, uczelnie, przedsiębiorstwa prywatne, organizacje publiczne, czy w końcu przez użytkowników indywidualnych. Coraz bardziej zyskuje na popularności, jednak w różnych krajach sytuacja wygląda inaczej. Polska plasuje się na 33. pozycji na liście krajów badanych pod kątem przygotowania do e-szkoleń – tak wynika z raportu opracowanego przez The Economist i IBM. W czołówce znajdują się Szwecja, Kanada, USA, Finlandia i Korea Południowa. Mamy zatem ogromne pole do rozwoju i powinniśmy z tego skorzystać. Przemawia za tym szeroki wachlarz zalet, jakich dostarcza ta forma nauki.
Dlaczego warto?
Jednym z kluczowych czynników to eliminacja barier terytorialno-logistycznych oraz związana z tym redukcja kosztów organizacji szkolenia i uczestnictwa w nim. Dojazdy uczestników i trenerów oraz koszty pobytu, jak również koszty wynajmu sal szkoleniowych nie stanowią przeszkód.
Kolejny czynnik bywa cenniejszy niż finanse – czas. Sporo go oszczędzamy eliminując dojazdy, a ponadto, co jest nieocenione przy konieczności pogodzenia wielu ról, naukę można lepiej zaplanować i wpleść w inne obowiązki codziennego dnia.
E-learning to metoda bardzo elastyczna i efektywna. Proces nauczania ulega zindywidualizowaniu pod względem tempa nauki, form materiałów dydaktycznych, warunków, w jakich odbywają się lekcje czy dostępu dla osób ze szczególnymi potrzebami, np. osób z niepełnosprawnościami czy też sprawujących opiekę nad członkami rodziny.
Różnorodne formy przekazywania wiedzy to atut, którego nie można pominąć. Nauka powinna być uatrakcyjniana, a dzięki nowym technologiom jest to możliwe na wiele różnych sposobów, np. poprzez zastosowanie elementów zabawy. Podejście to sprawdza się bez względu na wiek. Lekcja taka jest przyjemna i skuteczna – twórcy platform e-learningowych o tym pamiętają, dlatego łączą oba elementy w systemach dedykowanych nawet „poważniejszym” celom, jak np. nauce języków obcych. Takie rozwiązania znajdują się na przykład na stworzonej przez Grupę AF platformie e-wegierski.pl.
Czy e-learning gwarantuje skuteczną naukę?
Efektywność nauki zdalnej jest niełatwa do zmierzenia. Często oceniana może być jedynie na podstawie subiektywnych odczuć osób korzystających z tej formy dokształcania. Badanie z raportu E-learning Trends 2011, przeprowadzone w grupie polskich internautów pokazuje, że tendencje w tym zakresie są pozytywne; 45% osób było raczej zadowolonych z tej formy nauki, a 35% zdecydowanie zadowolonych. Fakt, że już 11 lat temu trend napawał optymizmem, może być tylko pocieszający. Obecnie procent osób wysoko oceniających tę formę edukacji może być dużo wyższy, biorąc pod uwagę znaczny wzrost wartości tego rynku, będący odpowiedzią na zapotrzebowanie, a więc i zadowolenie. W 2015 r. globalnie wartość ta kształtowała się na poziomie 107 mld $, a do 2025 r. ma osiągnąć 325 mld $ – tak wynika z szacunków Agencji badawczej Research and Markets.
Dla chcącego nic trudnego
Trudno o rozwiązania idealne dla każdego, wszędzie i w każdej sytuacji. Są osoby, które bez kontaktu na żywo z nauczycielem, współuczniami, bez obecności na sali wykładowej i stałej mobilizacji z zewnątrz nie są w stanie zbyt wiele się nauczyć. W przypadku e-learningu uczeń powinien wykazać się zwiększoną motywacją własną. Choć dla niektórych osób może stanowić to wyzwanie, to przy odrobinie wysiłku i chęci można wypracować sobie swój własny rytm, dostosować go do innych codziennych obowiązków i w ten sposób systematycznie zbudować sobie nowy nawyk – nawyk uczenia się. Jak twierdzą eksperci, nowe przyzwyczajenie kształtujemy poprzez ćwiczenie, powtarzanie. Znajdźmy powód, dla którego chcemy czegoś się nauczyć, określmy korzyści, jakie nam przyniesie nowa wiedza czy umiejętność, wpiszmy czas na naukę jako cykliczne wydarzenie do swojego kalendarza i gotowe! Taki system może nam pomóc lepiej się zmotywować.
Gdzie e-learning się sprawdza?
Technologie cyfrowe znajdują zastosowanie w nauce tam, gdzie to tylko możliwe: w szkołach podstawowych, średnich, w nauczaniu akademickim, na kursach, szkoleniach, dla użytkowników indywidualnych, dla firm, branż, dla określonej grupy ekspertów (np. tylko dla managerów HR), pracowników na różnych szczeblach organizacyjnych czy dedykowane dla danej firmy. Szkolenie może być przygotowane przez zewnętrzny podmiot dla danej organizacji, ale może ona też tworzyć swoje własne – na potrzeby swoich pracowników czy klientów. Ogólnie rzecz ujmując, e-learning pozwala na lepsze dopasowanie nauczania do potrzeb odbiorców – daje to szerokie pole możliwości dla organizatorów, jak i użytkowników.
Ucz się języka on-line
Bardzo rozległa gałąź, w której ta forma nauki funkcjonuje z powodzeniem to języki obce. W ramach wcześniej wspomnianego badania zapytano również przedstawicieli 50 podmiotów prywatnych o obszary, w jakich upatrują wykorzystanie e-learningu. W ponad 30 % przypadków najczęstszą odpowiedzią była właśnie nauka języków obcych.
Choć prawdopodobnie najbardziej rozpowszechnionym językiem, którego możemy uczyć się on-line jest angielski, to swoje miejsce w sieci znajdują również te mniej popularne, jak np. węgierski. Zasoby dydaktyczne związane z tym językiem, ulokowane na platformie e-wegierski.pl, obok bezpłatnej nauki języka w przyjaznym środowisku zawierają też ciekawostki historyczne i kulturowe Węgier.
Poliglota radzi
Wykorzystanie nowych technologii w nauce języków popiera Matthew Youlden, najbardziej rozpoznawalny poliglota na świecie, znający 20 języków i specjalizujący się w ich nauce. Na łamach Business Insider podaje trzy kluczowe wskazówki dla chcących opanować język obcy:
– Ucz się języka zarówno aktywnie (np. nauka gramatyki, ćwiczenie wymowy), jak i pasywnie (np. oglądanie filmu z napisami, słuchanie muzyki),
– Zorganizuj sobie nieustanny kontakt z językiem w różnych formach (np. słuchanie podczas joggingu, czytanie książki w tym języku, otaczanie się karteczkami ze słówkami),
– Ucz się języka gdziekolwiek i tak często jak to możliwe.
Youlden zachęca do korzystania z nowoczesnych rozwiązań cyfrowych i do systematycznej nauki. – Dziś mamy technologię, dzięki której nie musimy spędzać godzin w bibliotece, wertując książki. Możemy choćby ściągnąć aplikację do nauki języka. Nawet jeśli poświęcisz na naukę w takiej formie 10 czy 15 minut dziennie rano i wieczorem, to będzie kolejny krok, który przybliży cię do celu – zapewnia. Warto uczyć się od najlepszych i podążać za jego radami.
Jak wygląda dobra platforma e-learningowa?
Gdy już zdecydujemy, że chcemy nauczyć się czegoś nowego, to pozostaje nam znaleźć platformę, która spełni nasze oczekiwania. Możemy zaufać takiej, która charakteryzować będzie się następującymi cechami:
- Atrakcyjność wizualna, posiadanie elementów, które wyróżniają ją na tle innych, nadają wyjątkowości i charakteru. Doskonałym przykładem jest postać psa Djumbera na e-wegierski.pl, bohatera, który towarzyszy użytkownikowi podczas wykonywania zadań;
- Dostosowanie platformy do grupy docelowej. Inną postać przybierze, jeżeli będzie adresowana np. do osób dorosłych i inną dla dzieci;
- Zastosowanie rozmaitych form przekazu. Interaktywne animacje, materiały wideo, ilustracje, wyskakujące okienka wzbogacają proces uczenia się i wpływają na jego efektywność;
- Treść powinna być wypełniona praktyczną wiedzą, przystępnymi i przydatnymi ćwiczeniami i systemem powtórek wspomagającym zapamiętywanie;
- Personalizacja, zorientowanie na potrzeby użytkownika, który to intuicyjnie zauważy, czy twórca rzeczywiście wczuł się w rolę osoby uczącej się;
- Wspierające oddziaływanie na emocje użytkownika, które to są ściśle związane z motywacją, a ona z kolei w dużym stopniu warunkuje sukces w procesie uczenia się. Ciekawe rozwiązania to np. elementy grywalizacji czy system nagradzania;
- Spójność terytorialna zasobów szkoleniowych, współgranie z realiami i kulturą kraju, który zamieszkują odbiorcy. Taka platforma będzie dla użytkownika bardziej naturalna;
- Możliwość śledzenia postępów nauki. Stanowi to element nie tylko wspierający organizację nauki, ale przede wszystkim pełni funkcję motywacyjną.
Oferta nauki przez Internet jest bardzo bogata i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcamy do poszukiwań – z naszymi wskazówkami będzie to łatwiejsze, a jako twórcy profesjonalnych platform e-learningowych, wierzymy, że rady te są trafne i cenne. Dbajmy o własny rozwój, uczmy się nieustająco, bo warto. Nowe technologie obecnie temu sprzyjają. Idea uczenia się przez całe życie jest nie tylko od zawsze modna, ale przy szybko zmieniającym się świecie, jest zwyczajnie konieczna.
Po bliższe informacje dotyczące naszych usług software development, w tym tworzenia platform e-learning, zapraszamy tutaj.