Magdalena Raszdorf
Magdalena Raszdorf
HR Specialist

Z branżą rekrutacyjną związana od ponad 7 lat. Obecnie odpowiada za tworzenie i realizację strategii HR oraz prowadzenie projektów z obszaru aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych.


Praca dla niepełnosprawnych – jak skutecznie aktywizować się zawodowo?

Niepełnosprawność nie musi stanowić przeszkody w aktywizacji zawodowej oraz skutecznym wypełnianiu służbowych obowiązków. Na rynku pracy istnieje wiele firm i instytucji, które są otwarte na zatrudnianie osób z orzeczeniem i chętnie dostosowują środowisko pracy do ich potrzeb. Jak więc efektywnie szukać etatu i na co zwrócić szczególną uwagę?

Orzeczenie o niepełnosprawności

O niepełnosprawności orzekają w pierwszej instancji Powiatowe lub Miejskie Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności, a w drugiej – Wojewódzkie Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu niepełnosprawnych, orzeczenie określa niezdolność, trwałą lub czasową, do pełnienia ról społecznych na skutek stałego/długotrwałego naruszenia sprawności organizmu, uwzględniając w tym niezdolność do pracy. Obok określenia statusu w sensie prawnym, orzeczenie określa również stopnie niepełnosprawności oraz definiuje zakres przysługujących ulg.

Jakie profity daje orzeczenie o niepełnosprawności?

W praktyce orzeczenie pozwala ubiegać się o różne przywileje, wiele z nich jest związanych z rozwojem zawodowym. Ulgi dotyczą zwiększenia dostępności szkoleń lub otwierają szansę na własny biznes – wiele programów pomocowych wspiera zakładanie działalności gospodarczej lub rolniczej przez osoby niepełnosprawne. W końcu, istnieje możliwość zatrudnienia w zakładach pracy chronionej, które są szczególnie nastawione na aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnością. Udogodnienia po części są wynikiem obowiązujących przepisów, po części natomiast, wynikają z ulg i refundacji, jakie otrzymuje pracodawca decydujący się na zatrudnianie osób z orzeczeniem. Niemniej, bez względu na źródła ułatwień, z całą pewnością powinno się z nich korzystać i traktować je jako otwartą furtkę na drodze do samodzielności zawodowej i płynących z niej benefitów.

Praca dla niepełnosprawnych – jak szukać?

Znalezienie zatrudnienia jako osoba niepełnosprawna różni się nieco od szukania pracy przez osoby bez dysfunkcji, niemniej, jedno wciąż pozostaje spójne – musisz wykazać się aktywnością i wziąć sprawy w przysłowiowe własne ręce. Inicjatywa pozwala bowiem osiągnąć więcej.

Można porozmawiać z dotychczasowym pracodawcą, przygotowując się do rozmowy i podkreślając własne zaangażowanie i gotowość do kontynuowania pracy. Co ważne, należy przemyśleć nowe warunki zatrudnienia – praca zdalna dla osób niepełnosprawnych z miejsca zamieszkania może okazać się bardziej efektywna, a jeśli to nie jest możliwe, najlepiej określić zakres koniecznych zmian na stanowisku pracy.

Można również śledzić oferty pracy. Niepełnosprawni mogą skutecznie podejmować zatrudnienie w bardzo wielu branżach. Pomocne okazują się biura pośrednictwa pracy, które oferują różnorakie wsparcie. W Powiatowych Urzędach Pracy często można znaleźć wiele ofert dla osób z niepełnosprawnością. Naturalnie, żeby mieć do nich dostęp, należy zarejestrować się w charakterze osoby bezrobotnej. Co więcej, Urzędy Pracy mogą także pomóc osobom, które chcą lub muszą zmienić swój profil zawodowy, co może ukierunkować na zupełnie nowe pola poszukiwania zatrudnienia.

Istnieje również wiele agencji pracy, które specjalizują się w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Rynek pracy jest także dość bogaty w firmy, które są już przystosowane do współpracy z osobami z dysfunkcjami i bardzo wspierają taką formę zatrudnienia, oferując pracę zdalną lub przystosowane stanowiska. Dodatkowo warto skorzystać ze wsparcia organizacji pozarządowych, które zajmują się aktywizacją osób niepełnosprawnych, nierzadko oferując kompleksowe wsparcie, począwszy od badania predyspozycji zawodowych, przez wsparcie psychologiczne oraz umożliwienie dostępu do kursów, szkoleń i praktyk zawodowych, aż po podjęcie pracy dostosowanej do predyspozycji, preferencji i kwalifikacji zainteresowanego.

Bez względu na wybraną formę wsparcia, należy szczerze zaangażować się w poszukiwania, bowiem rynek pracy – dla każdego pracownika – jest rynkiem trudnym i bardzo konkurencyjnym.

Zainwestuj swój czas

Inwestowanie w siebie jest zawsze słuszną decyzją. Zwraca się w postaci większych perspektyw, wyższych zarobków i znacznie szerszych możliwości. Warto więc podejmować działania zmierzające do zwiększania własnych kwalifikacji, korzystać ze szkoleń kompetencyjnych z naciskiem na kursy zaawansowane i specjalistyczne. Im bardziej unikalne są kompetencje, które zdobywasz, tym cenniejszym nabytkiem będziesz dla potencjalnego pracodawcy.

Dziedziny, które pozostają niezmiennie bardzo rozwojowe, aktywnie poszukują kolejnych wykwalifikowanych pracowników, i w nich czeka również praca dla niepełnosprawnych. Są to: księgowość, rachunkowość i finanse, informatyka, zawody związane z grafiką komputerową oraz wąskie specjalizacje ukierunkowane na konkretne umiejętności, np. przygotowanie zdjęć do druku.

Wejdź na rynek pracy strategią małych kroków

Nie oczekuj tego, że znajdziesz pracę pierwszego dnia poszukiwań. Zachowaj otwarty umysł i myśl kreatywnie. Możesz zacząć od stażu, nawet jeśli nie jest płatny, zwiększy twoje kompetencje i pozwoli zdobyć wiele cennych kontaktów. Możesz podjąć pracę tymczasową, która pozwoli ci przekonać się czy kierunek zawodowy, w którym zmierzasz, jest słuszny. Możesz zacząć od umowy o dzieło lub zlecenie – choć nie jest to stała praca, również pozwala rozwinąć skrzydła i poszerza horyzonty. Rozwiązaniem dla ciebie może być również praca zdalna.

Niepełnosprawność nie musi stanowić żadnej przeszkody. Rozglądaj się wokół siebie, szukaj ofert na internetowych portalach rekrutacyjnych, wysyłaj swoje CV, spotykaj się na rozmowach o pracę. Skorzystaj ze wsparcia osób z twojego otoczenia – mów otwarcie o gotowości i chęciach podjęcia pracy oraz swoich kwalifikacjach – nigdy nie wiesz, kiedy trafisz na swojego pracodawcę. Pozostań cały czas w gotowości, wykorzystuj nadarzające się możliwości i szanse, jakie napotykasz.

Nie ograniczaj się

Na pytanie czy lepszy jest otwarty czy chroniony rynek pracy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Choć Zakłady Pracy Chronionej są doskonale przystosowane i mają świetne warunki do zatrudniania osób z niepełnosprawnością, nie oznacza to, że otwarty rynek pracy nie posiada ofert spójnych z twoimi kompetencjami. Zgodnie z ideą zarządzania różnorodnością, coraz więcej firm jest gotowych dostosowywać środowisko pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych i z otwartością je zatrudniać. Zamknięcie się na jedną z opcji, wykluczając wszystkie inne, znacząco ogranicza możliwości znalezienia satysfakcjonującej posady.

W czym tkwi sukces?

Gdzie jest praca? Niepełnosprawni mają wiele możliwości, trzeba tylko rozejrzeć się wokół siebie i zadbać o to, aby stać się atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy. Wykorzystanie sieci kontaktów, zmiana kwalifikacji, zdobycie nowych uprawnień i umiejętności oraz przekucie ich w spectrum możliwości, znacząco zwiększa szansę na powodzenie!

 

 

Więcej z tej kategorii...
Najnowsze artykuły i komunikaty prasowe
Powrót do strony głównej
Powrót