Dłonie ułożone na laptopie, obok położone okulary.

Dostępność cyfrowa – co dzięki niej zyskujesz?

Dostępność to nie tylko podjazdy, obniżone krawężniki i przystosowane toalety. Nowe technologie także powinny być dostosowane do możliwości osób ze specjalnymi potrzebami. Dlatego powstały wytyczne, czyli standard WCAG. Zobligowane do jego przestrzegania są tylko podmioty publiczne, ale dobrze o nich pamiętać, realizując wszelkiego rodzaju projekty w sieci. Dlaczego warto być dostępnym? O tym przeczytasz w tym artykule.

Czym są wytyczne WCAG?

To zbiór dokumentów określających zasady tworzenia stron www tak, by były dostępne dla wszystkich na różnych urządzeniach – telefonach, laptopach, tabletach i komputerach stacjonarnych. Niestety przez długi czas niepełnosprawność – np. ta związana z narządem wzroku – uniemożliwiała korzystanie z wielu serwisów w sieci. Obecnie dostępność stron internetowych znacznie się poprawia. Wynika to m.in. z ustawy o dostępności cyfrowej z 2019 roku, która jest aktem prawnym, a nie rekomendacją. Zobligowała ona podmioty publiczne – samorządy, gminy, urzędy i instytucje finansowane przez państwo do posiadania strony lub aplikacji zgodnej z WCAG.

Jakie są wymagania dostępności?

Dotyczą one czterech zagadnień:

  • postrzegalności,
  • funkcjonalności,
  • zrozumiałości,
  • solidności.

Wytycznych jest bardzo dużo, jednak sprowadzają się one do tego, że strona ma być intuicyjna i czytelna. Ze względu na osoby niedowidzące istotny jest kontrast, czcionka oraz automatyczne dostosowywanie się strony do szerokości ekranu. Należy pamiętać, by treści nietekstowe posiadały odpowiednią alternatywę. Osobom niesłyszącym odbiór ułatwią napisy pod materiałami video. Ważne jest, by treści były łatwe w odbiorze, a ich wyszukanie proste i możliwe także za pomocą klawiatury.

Dlaczego warto zapewnić dostępność?

Tak jak było wspomniane, tylko podmioty publiczne są zobowiązane do przestrzegania zasad dostępności. W przypadku firm prywatnych wszystko zależy od dobrej woli. Nowe strony zazwyczaj spełniają minimalne wymagania, ale większość przedsiębiorców nie wie, czy ich strona jest dostępna. Najlepiej zainteresować się tą kwestią już na etapie projektu. Dlaczego jest to istotne? Przede wszystkim deklaracja dostępności jest ukłonem w stronę osób z niepełnosprawnościami. Wyrażasz w ten sposób swoją empatię, otwartość na innych i ich potrzeby. Zyskujesz nie tylko nowych klientów, ale przede wszystkim szacunek i świetny PR. Zadbaj o dostępność cyfrową i sprawdź, jak zwiększają Ci się zasięgi!

Uniwersalne rozwiązania

Przejrzysta strona, odpowiednia czcionka, teksty z nagłówkami – wszystko to pozytywnie wpływa na odbiór tego, co chcesz przekazać. Także zdrowe osoby chętniej zapoznają się z Twoją ofertą, jeśli będzie ona napisana prostym językiem, bez wymagającego słownictwa i trudnych zwrotów. Dostępna strona internetowa jest po prostu bardziej przyjazna. Łatwiej i szybciej się ją obsługuje. Jednolity wygląd sprzyja jej przeglądaniu. Poza tym niektóre rozwiązania, takie jak napisy w materiałach video, są przydatne dla wszystkich. Wiele osób ogląda przecież filmiki w Internecie bez głosu, by nie przeszkadzać innym. Dlatego twórcy stron coraz częściej projektują je tak, że są zgodne z WCAG, niezależnie od tego, jaki podmiot je zamawia.

Z myślą o przyszłości

Wytyczne WCAG co jakiś czas są uzupełniane i zmieniane. Obecnie aktualna jest wersja 2.1 z 2018 roku. Zmienia się też prawodawstwo, uwzględniając potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Tworzenie strony internetowej pod kątem tych osób jest więc działaniem bardzo praktycznym, bo obowiązek zapewnienia dostępności cyfrowej prędzej czy później będzie dotyczyć wszystkich, a nie tylko sektora publicznego. Zgodność z ustawą niesie ze sobą wiele korzyści i cechuje nowoczesne projekty, które są dopracowane pod każdym względem.

Postaw na dostępność

Jeżeli chcesz sprawdzić dostępność cyfrową strony internetowej, zgłoś się do nas. Podpowiemy Ci, co zmienić zgodnie z ustawą. Nasi specjaliści od stron www i aplikacji wprowadzą konkretne rozwiązania, by zwiększyć dostępność treści. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku placówek medycznych i związanych z ochroną zdrowia, ale zapewniamy, że bez względu na branżę warto być dostępnym!

 

Więcej z tej kategorii...
Najnowsze artykuły i komunikaty prasowe
Powrót do strony głównej
Powrót