Klawiatura z symbolem niepełnosprawności i napisem WCAG

Czy można dostosować stronę WordPress do wymogów WCAG?

Dostępność to już nie tylko postulat, ale konkretne wymogi dotyczące ogólnoświatowych standardów. Odnoszą się one również do stron internetowych, które mają być przejrzyste i czytelne dla każdego użytkownika. Dokładne wytyczne określa standard WCAG, obowiązkowy dla podmiotów publicznych. Jednak coraz więcej firm i użytkowników Internetu myśli o tym, by ich treści były dostępne dla osób ze specjalnymi potrzebami. Pojawia się więc pytanie, czy i w jaki sposób dostosować strony WordPress do wytycznych WCAG? Sprawdź i zastosuj!

WCAG, czyli jak poprawić dostępność stron internetowych?

Tak naprawdę czytelność Twojej witryny jest istotna dla wielu grup społecznych, nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Większa czcionka i odpowiedni kontrast ułatwi zapoznanie się z treściami np. seniorom. Dlatego też warto wdrożyć WCAG (Web Content Accessibility Guidelines), czyli konkretne zalecenia dotyczące tworzenia stron internetowych. Odnoszą się one do czterech zakresów obejmujących:
• kompatybilność,
• zrozumiałość,
• funkcjonalność,
• postrzegalność.

Pierwsza ich wersja pojawiła się już w 1999 roku. Obecnie obowiązuje WCAG 2.1 z 2018 roku. Jest to zbiór wskazówek, które pozwolą Ci zwiększyć dostępność, a tym samym dotrzeć do nowych odbiorców, zyskać klientów i poprawić zasięgi.

WordPress – czy wystarczy odpowiednia wtyczka?

Jeśli Twoja strona jest zbudowana na WordPressie, masz do wyboru odpowiednie narzędzia, które poprawią jej dostępność. Przede wszystkim polecana jest darmowa wtyczka One Click Accessibility. Dzięki niej szybko i łatwo zainstalujesz na swojej stronie bardzo przydatny panel do zmiany wielkości czcionki, kontrastu czy skali szarości. Podobne właściwości ma wtyczka DJ-Accessibility, która umożliwia też m.in. nawigację za pomocą klawiatury. Jest bezpłatna, ale możesz do niej zakupić również wersję pro wzbogaconą o czytnik ekranu i inne funkcje, które zazwyczaj nie są dostępne.
Możliwości jest wiele. Twórcy WordPressa doskonale zdają sobie sprawę, jak istotne jest tworzenie dostępnych stron internetowych, dlatego dbają o coraz to nowsze i bardziej intuicyjne rozwiązania. Sprawdź, które z nich poprawią dostępność Twojej witryny. Musisz jednak pamiętać, że przy pomocy wtyczki poprawisz głównie funkcjonalność Twojej strony, a to nie wszystko!

Jak wybrać motyw?

Jeżeli tworzysz stronę zbudowaną na WordPressie od podstaw, zadbaj o to, by była responsywna i kompatybilna z technologiami wspierającymi. Wybierz więc motyw, który jest czytelny na różnego rodzaju urządzeniach (smartfonach, tabletach, laptopach). Ważne, by działał na różnych przeglądarkach i systemach operacyjnych, a także był dostosowany do readerów używanych np. przez osoby niedowidzące. Istotna jest też opcja tekstu alternatywnego, dzięki której można przeczytać (odsłuchać), co znajduje się na zdjęciach.
Zwróć uwagę na rozkład nagłówków, dobrane kolory, kontrast między tekstem a tłem. Możesz po prostu wyszukać motyw zgodny z wytycznymi WCAG i wbudowanymi funkcjami dostępności. To na pewno ułatwi i przyspieszy Twoją pracę, da również elastyczność i możliwość dostosowania. Jednak tak naprawdę żaden motyw ani żadna wtyczka nie zapewni Ci w stu procentach dostępnej strony. Co zatem trzeba wykonać samodzielnie? Takich szczegółów jest sporo, spośród nich najważniejsze są jednak czytelne, przejrzyste i zrozumiałe teksty.

Zleć to nam!

Jeśli zależy Ci na wykonaniu strony zgodnej ze standardami dostępności, zgłoś się do nas. Możemy ją zaprojektować lub przebudować tę, którą już dysponujesz. Dostosujemy ją do osób ze specjalnymi potrzebami. Tym samym zyskasz większą liczbę użytkowników i więcej możliwości do promowania swoich usług lub produktów. Poza tym poprawisz pozycjonowanie i zasięgi. Skontaktuj się z nami i postaw na dostępne strony www, które w dzisiejszych czasach są kluczem do dobrego marketingu.

Więcej z tej kategorii...
Najnowsze artykuły i komunikaty prasowe
Powrót do strony głównej
Powrót